۰۹۱۲۷۹۱۲۱۷۰
فهرست

اطلاعات دستگاه تولید کارتن (تمام این توضیحات هنگام راه اندازی کارگاه انجام میشود)

عوامل بسیاری در کیفیت چاپ کارتن وجعبه موثر میباشند که میتوان به عواملی همچون : دستگاه سالم وبا کیفیت، کلیشه، مرکب، جنس ورق کارتن، ۳لاو۵لا بودن، سیلندرآنیلوکس، سیلندر لاستیکی، سیلندر کلیشه

اطلاعات درباره یک اپراتور و استاد کار دستگاه کارتن سازی وجعبه سازی(دستگاه چاپ) که میتواند یک چاپ با کیفیت بدست آورد لازم به ذکر است شرکت چاپ کارتن پس از نصب وراه اندازی دستگاه کارتن سازی در کارگاه خریداران دستگاه آموزش اپراتوری صورت میگیرد و تجربه چندین ساله خود را در اختیار شما عزیزان میگذارد البته ناگفته نباشد یک آموزش اپراتوری قیمت و هزینه بسیار بالایی دارد اما شرکت چاپ کارتن رایگان انجام میدهد

در ابتدا عواملی که تحت کنترل یک اپراتور میباشد و دربالا بردن کیفیت چاپ ایفای نقش مینماید را بیان نموده وسپس به شرح هر یک می پردازیم

تنظیمات دستگاه چاپ تمام اتومات کارتن

1 تنظیمات قسمت تغذیه

2 چاپ

3 چیدمان کلیشه

4 ترتیب قرار گرفتن رنگها

5 ویسکوزیته مرکب

6 سرعت چاپ

7 محیط

 

1 تنظیمات فیدر

هنگام تنظیم فیدر گونیای تنظیم را باتوجه به قطر ورق باز میکنیم وبا یک ورق کارتن میزان ارتفاع آن را تست میکنیم. وضعیت حرکت کارتن باید به گونه ای باشد که گونیا کارتن را لمس نکند وبه اندازه 3/0 میلیمتر بیشتر از قطر کارتن باشد چون اگر ورق کارتن کاست باشد موجب گیر کردن کارتن و پاره شدن آن میشود و فاصله گونیای عقب دستگاه چاپ به اندازه 5/0 میلیمتر باشد(در سیستم هایی که قلتک وظیفه هدایت کارتن است. سان فیدر) در سیستم هایی که به سیستم پارویی معروف هستن در کارتن3لایه لبه پارو از ورق کارتن 5میلیمتر و در کارتن های 5لایه بین8تا12میلیمتر باید باشد. تا کارتن به راحتی هدایت شود برای چاپ

چیدن کارتن روی میز دستگاه باید به وسیله میله تنظیم قسمتback stop نسبت به گونیا یک زاویه 30 درجه داشته باشد به دو دلیل :

دلیل اول : در سیستم هایی که دارای قرقره میباشند خوردگی کمتر صورت میگیرد و با توجه به قابلیت جابجا کردن آنها عمر قرقره ها بیشتر میشود.

دلیل دوم : با توجه به هدایت سنگینی کارتن به جلو کارتن بازی کمتری در حرکت به جلو دارد.

سوال؟

چطور میشود متوجه که کارتن درست از واحد تغذیه وارد قسمت چاپ مشود یا نه؟ برای این منظور قلمی را عمود بر کارتن در قسمت گونیا قرار میدهیم و کارتن را به داخل دستگاه هدایت میکنیم اثر قلم بر روی کارتن نشان دهنده میزان کچ رفتن به داخل دستگاه چاپ میباشد. که این مربوط به فشار فیدرها میباشد. مقدار فشار بر روی ورق کارتن طوری باشد که حداکثر له شدگی کارتن توسط غلتک فیدر رول به اندازه2/0 میلیمتر باشد و با تنظیم فشار فیدر رول میتوان به ورود مستقیم کارتن به قسمت چاپ مطمئن شد. که در دستگاه هایی که قسمت فیدر دو سیلندر کشنده دارند باید فشار سیلندر دوم از اول یک میلیمتر بازتر باشد تا کارتن به راحتی به قسمت چاپ منتقل شود. در قسمت تغذیه و انتقال کارتن به داخل دستگاه چاپ چند مکانیزه انتقال به داخل دستگاه چاپ وجود دارد که شامل تسمه مکنده، صفحه مکنده وسیستم های رولینگ یا غلطکی، که در این نوشته به تشریح آنها پرداخته نمیشود.

2 چاپ

در قسمت چاپ دو نوع فشار داریم :

1 فشار کلیشه به آنیلوکس   2 فشار کلیشه به کارتن

فشار کلیشه به آنیلوکس را چگونه میتوان تشخیص داد که مناسب باشد؟ اگر فشار کلیشه به آنیلوکس کم باشد مرکب نمیگیرد و موجب سفیدک یا ابری بودن چاپ روی کارتن میشویم و اگر فشار زیاد باشد موجب میشود کلیشه بیش از حد رنگ گرفته و رنگ پخش میشود روی کارتن و لبه های کارتن و دور کلیشه رنگی شده و نوشته های ریز تمام رنگ میشود. مناسب ترین حالت فشار کلیشه وآنیلوکس و کلیشه به کارتن باید به گونه ای باشد که سطح کلیشه آنیلوکس و سطح کارتن را لمس کند که به این حالت kiss print میگویند.

3 چیدمان کلیشه

در دستگاه هایی که مکانیزم انتقال در آن به صورت غلطک میباشد باید کلیشه ها از کوچک به بزرگ باشد زیرا اگر کلیشه های بزرگتر را در اول قرار دهیم به دلیل لغزش جزئی که در انتقال کارتن داریم به خصوص در کارتن هایی که عرض کمی دارند در چاپ هایی که داخل هم می افتند دچار اشکال مینمایدو رجیستر نمیشود. برای لغزش کمتر در این ماشین ها میتوان به نورد فشار چاپ نواری از جنس کلیشه در دو طرف طول کارتن نصب کرد تا لغزش کارتن کمتر شود و رجیستر بهتری انجام شود.

4 توالی قرار گرفتن رنگ ها

در چیدمان رنگ باید در ابتدا به طرح دقت کرد اگر رنگ ها بر روی هم قرار نگرفته باشد بهترین انتخاب این است که کلیشه تن پلات در ابتدا باشد. همچنین رنگ های روشن را ابتدا قرار داده تا اگر بر روی آن چاپی قرار میگیرد چاپ ما دارای پوشش مناسب باشد.

5 گرانروی مرکب

در مورد دستگاه هایی که سرعت بیش از200 کارتن در دقیقه دارند و مکانیزم مرکب دهی از نوع غلطک و پیرول و آنیلوکس رول میباشد و جنس آنیلوکس سرامیک است ویسکوزیته بهتر است بین13 تا17باشد

چرا که اگر ویسکوزیته بالاتر باشد در اثر بالابردن سرعت، مرکب خشک نمی شود و موجب انتقال مرکب بر روی رولینگ ها می شود و در غلطک های فشار رنگ مالیدگی،در کار چاپی بوجود می آید و دردستگاه هایی که دارای آنیلوکس از جنس کرم آلومینیوم می باشند و معمولاً حداکثر سرعت آنها 120 ورق در دقیقه می باشد، بهتر است ویسکوزیته بین 22 تا 38 باشد زیرا مرکبی که غلتک کمتری داشته باشد پوشش مناسبی نخواهد داشت و به دلیل سرعت پایین زمان برای خشک شدن مرکب وجود دارد.

6 سرعت دستگاه چاپ کارتن وجعبه

برای اینکه چاپ با کیفیت یکنواخت داشته باشیم بهتر است سرعت ثابت باشد زیرا بالا بردن سرعت به دلیل اینکه سیلندر آنیلوکس و لاستیکی بر خلاف هم حرکت میکنند و باعث نیروی گریز از مرکز مرکب را بوجود می آوردند و غلطک لاستیکی رنگ کمتری از روی سیلندر آنیلوکس پاک میکند.

در در نتیجه مرکب بیشتری بر روی کلیشه و کارتن مینشیند. باید توجه کرد با توجه به جنس و گرماژ ورق کارتنها سرعت مناسب برای تولید، ویسکوزیته رنگ را به عدد مطلوب برای سرعت مورد نظر برسانیم.

7 محیط

حدالامکان سعی شود که محیط کمتر گرد و غبار باشد و برای اینکه مرکب ما کمتر گردو غبار محیط آغشته شود بهتر است که روی مرکب ها را بپوشانیم و یا در محفظه ای قرار دهیم که گردوغبار نباشد. درپایان یادآوری میشود که در تولید انواع کارتن3لاو5لا مرحله به مرحله انجام شود چاپ و چاک بسیار تمیز را خواهیم داشت. در تولید انواع جعبه همچنین اصول تولید را رعایت کنیم با کیفیت برخورد خواهیم کرد.

زمان خرید دستگاه اپراتور واقعا اطالاعات کافی دارد در امر تولید کارتن، دستگاه تولید نیز بدونه تاثیر نیست. اما یک اپراتور قوی و فعال که بتواند هرنوع کارتن وجعبه را تولید کند واقعا سطون اول کارگاه کارتن سازی میباشد. مثلا یک اپراتور میتواند با دستگاه دایکات ساعتی 1000 کارتن تولید کند و اپراتوری میتواند 1600 عدد کارتن در ساعت تولید کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر قسمت مقالات را مطالعه کنید.

پرسش و پاسخ و دیدگاه کاربران

موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد

موقتا امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد